The
Gosiewski
family
homepage

-----------------------------------------------------------

Spis tresciWyslij poczteGosiewski's in literature and art

 


idz do goryHenryk Sienkiewicz "Potop"

The surname Gosiewski can be found twice in this Sienkiewicz's masterpiece. In both cases the person is Wincenty Gosiewski - lithuanian field hetman. Short article on the battle of Prostki can be found also on the page 'Gosiewscy w Historii'.

The original text of the whole 'Potop' in polish can be found on the page http://monika.univ.gda.pl/~literat/potop/ . I am currently seeking the below abstracts in english translation - if anybody can type in the few lines for me and posesses the english translation of "Potop" - please contact me. I will help to locate the fragments in the book.

Abstract I

"Owóż trzeba waćpanom wiedziec, że przed dwoma dniami przyjechał tu pan Judycki, kawaler maltanski, o którym musieliście słyszeć.

- A jakze - rzekl Jan - wielki to rycerz!

- Zaraz zaś po nim nadjechał i pan hetman polny Gosiewski. Dziwiliśmy się wielce, bo wiadoma rzecz, w jakiej emulacji i nieprzyjaźni pan hetman polny żyje z naszym księciem. Niektórzy tedy cieszyli sie, ze zgoda nastapila miedzy panami, i mówili, że to ją wlaśnie inkursja szwedzka sprowadziła. Sam tak myślałem; tymczasem wczoraj zamknęli się we trzech na naradę, pozamykali wszystkie drzwi, nikt nic nie mógl slyszeć, o czym radzili; jeno pan Krepsztul, któren warte za drzwiami trzymał, mówił nam, że okrutnie głośno rozprawiali, a zwłaszcza hetman polny. Pózniej sam książę odprowadził ich do komnat sypialnych, a w nocy, imaginujcie sobie (tu pan Charlamp znizył głos), wartę każdemu przy drzwiach postawili."

Abstract II

"Najwazniejszą wszelako wiadomością, jakiej von Rössel udzielił, była ta, że z Ełku śpieszy na pomoc pod Prostki dwa tysiące wyborowej pomorskiej piechoty, graf Waldek zas bojąc się, aby oddziały owe nie zostały zagarniete przez ordę, pragnie wyjść z warownego obozu i dopiero po połączeniu się z nimi, drugi raz sie okopać. Bogusław był, wedle Rössela, aż dotąd dość przeciwny opuszczeniu Prostek i dopiero w ostatnich dniach skłaniać się do tego zaczął.

Usłyszawszy to pan Gosiewski wielce sie uradowal, bo już był pewien, że go zwycięstwo nie minie. Nieprzyjaciel długo potrafiłby bronić się w okopie, lecz ani szwedzka, ani pruska jazda nie mogła dotrzymac litewskiej w otwartym polu.

Ksiązę Bogusław rozumiał to widocznie tak samo dobrze jak pan podskarbi i dlatego własnie nie bardzo pochwalał Waldekowe plany. Lecz zbyt był próżnym, aby nie ustapił przed zarzutem nawet zbytniej ostrożności. Wreszcie nie odznaczał się cierpliwoscią. Można bylo niemal na pewno rachować, że sprzykrzy sobie leżenie w wałach i w otwartej bitwie sławy i zwycięstwa poszuka. Pan podskarbi powinien był tylko spieszyć się, aby nastąpić na nieprzyjaciela własnie w chwili, gdy będzie okopy opuszczał."


idz do goryOther?

If you have information on Gosiewski's in literature and art - please let me know.


idz do gory

(c) by Marcin Gosiewski, See copyright notice