Strona
domowa
Rodziny
Gosiewskich

Spis tresciWyslij poczteStrona Rodziny Gosiewskich


idz do goryAleksander Gosiewski (?-1639)

"Aleksander Gosiewski (?-1639) ojciec Wincentego Aleksandra, wojewoda smolenski od 1625 dyplomata; zwolennik polskiej interwencji zbrojnej w panstwie moskiewskim i uczestnik wypraw 1606-18; 1621-28 walczyl ze Szwedami w kampanii inflanckiej; w okresie wojny z Moskwa 1633-34 bronil Witebska Orszy i Mscislawia; 1634 uczestniczyl w rokowaniach z moskwa, zakonczonych pokojem w polanowie"


idz do goryWincent Gosiewski herbu Korwin

Jest to zdecydowanie najbardziej znany przedstawiciel rodu i najwięcej na jego temat można znaleźć materiałów.

"Wincenty Aleksander Gosiewski (ok.1625-1662) general artylerii litewskiej od 1651, podskarbi wielki litewski od 1652, hetman polny litewski od 1654; uczestnik walk z kozakami, wielokrotny posel na sejmy; w czasie najazdu szweckiego 1655 poczatkowo uznal krola szweckiego Karola Gustawa, nastepnie wystapil przeciw niemu; walczyl pod Warszawa, prowadzil dywersje w Prusach Ksiazecych (bitwy pod Prostkami, Filipowem); doprowadzil do zawarcia traktatow welawsko-bydgoskich; 1658-1662 w niewoli rosyjskiej; 1662 opowiedzial sie po stronie krola (poparl elekcje vivente rege); rozstrzelany przez skonfederowane wojska litewskie wrogie polityce dworu"

"Na Prusy Ksiazece wyslano grupe hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego, skladajaca sie z armii litewskiej, oddzialów zacieznych koronnych, pospolitego ruszenia konnego i oddzialów tatarskich. Sily te liczyly okolo dwunastu - trzynastu tysiecy ludzi, glównie jazdy, w tym okolo dwóch tysiecy Tatarów. W pierwszych dniach pazdziernika 1656 roku Gosiewski przeprawil sie ze swoim wojskiem przez Narew, w Wiznie albo Lomzy, i posuwal sie szybko w kierunku Elku. Na wiesc o zblizaniu sie oddzialów Gosiewskiego do Prus, general Jerzy Fryderyk Waldeck, stojacy z wojskiem szwedzko - brandenburskim w Wasoszy, ruszyl na pólnoc. Jego sily wynosily okolo dwóch i pól tysiaca jazdy i okolo tysiaca pruskiego pospolitego ruszenia. Do Prostek przybyl prawdopodobnie 6 pazdziernika i rozlozyl sie obozem na pólnoc od wsi, na lewym, wschodnim brzegu rzeki Elk, w poblizu mostu, zamierzajac bronic tu przeprawy. Przybywszy na miejsce wezwal na pomoc Boguslawa Radziwilla stojacego ze swoim wojskiem (okolo osmiuset koni) w Rajgrodzie (...)"

Warto wspomnieć, że w tej bitwie wojska Szwedzkie straciły 5000 ludzi, a wojska Polsko Litewskie jedynie 200-250 żołnierzy. Dla strony Szwedzkiej oznaczało to stratę 75% stanu armii Karola Gustawa X. 


idz do goryMelchoir Gosiewski, Bohdan Gosiewski

Zdobyli gdzieś pomiędzy rokiem 1792 a 1992 order Virtutti Militari (na podstawie Z. Wesołowski http://feefhs.org/pl/vm/vm-g.html )


idz do goryAntoni i Dominik Gosiewscy (przydomek: Złotorowicz h. Korwin) 1782

Sąd Grodzki we Lwowie w 1782r potwierdził posiadane przez nich szlachectwo.

( Na podstawie Poczet Szlachty Galicyjskiej i Bukowińskiej w Lwowie wyd. W drukarni Instytutu stauropigiańskiego, pod zarządem Michała Dzikowskiego. w 1857r. w opracowaniu internetowym http://www.webmedia.pl/wacekps/poczet.htm )


idz do goryWładysław Gosiewski - matematyk (1844-1911)

"Wladyslaw Gosiewski - (1844-1911), matematyk, fizyk i filozof; od 1888 wspolredaktor "Prac Matematyczno Fizycznych"; od 1891 czlonek AU; jeden z zalozycieli TNW; zajmowal sie glownie rachunkiem prawdopodobienstwa i jego zastosowaniami w fizyce; napisal "Zasady Rachunku Prawdopodobienstwa" (1906)"

"Matematyk, fizyk i logik. Urodzil sie we wsi Honiatyn kolo Tomaszowa Lubelskiego. Ojciec Michal byl ziemianinem. Wladyslaw uczyl sie w tomaszowskiej szkole, potem w gimnazjum w Lublinie. W roku 1863 podjal w Szkole Glównej Warszawskiej studia medyczne, potem matematyczne, fizyczne i filozoficzne. W latach 1869-72 studiowal w uniwersytecie w Paryzu. Pelnil funkcje sekretarza Towarzystwa Nauk Scislych. Wydawal tam podreczniki do matematyki i matematyczno-fizyczne czasopismo naukowe "Pamietnik Towarzystwa Nauk Scislych". Po powrocie do kraju uczyl matematyki w warszawskim III gimnazjum klasycznym i w szkolach realnych (1872-98) oraz w Szkole Handlowej L. Kronenberga (1878-98). Pracowal jako urzednik Towarzystwa Kredytowego w Warszawie (1872-1911). Czlonek korespondent Akademii Umiejetnosci i Poznanskiego TPN, czlonek-zalozyciel Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Zajmowal sie teoria prawdopodobienstwa i metodami matematycznymi fizyki. W ksiazce Wyklad mechaniki czasteczkowej (1873) przedstawil teorie sprowadzajaca fizyke do mechaniki ukladu punktów materialnych. Podzielil fizyke na mechanike analityczna i czasteczkowa. Jako pierwszy w Polsce uzyl rachunku prawdopodobienstwa do termodynamiki. Badal prawdopodobienstwo bledów przypadkowych. W ksiazce Zasady rachunku prawdopodobienstwa (1906) podal dowód twierdzenia odwrotnego do twierdzenia Bernoullie?go. W dziedzinie logiki zajmowal sie teoria wnioskowania indukcyjnego.

Nie zdobyl stopni naukowych. Wraz z Samuelem Dicksteinem oraz Edwardem i Wladyslawem Natansonami zalozyl w roku 1888 "Prace Matematyczno-Fizyczne". Uczniem Gosiewskiego byl Wladyslaw Natanson, pózniejszy profesor UJ, uczony, od którego zaczyna sie historia fizyki teoretycznej w Polsce. Gosiewski byl zasluzonym warszawskim dzialaczem spolecznym. Zmarl w Wolominie, tam tez zostal pochowany."


idz do gory

(c) by Marcin Gosiewski, See copyright notice